mapa strony
Leczenie kręgosłupa
Strona główna |  O Nas |  Ból kręgosłupa |  Galeria |  Cennik zabiegów |  Kontakt
nagłówek2 nagłówek3
nagłówek4 nagłówek5
nagłówek6 nagłówek7
Oferta leczenia kręgosłupa

Oferta menu

Rwa kulszowa - zmiany degeneracyjne

Częstym następstwem zmian degeneracyjnych i zapalnych w kręgosłupie jest ból rwy kulszowej. Spowodowany jest on podrażnieniem lub zapaleniem nerwu kulszowego, największego nerwu w ciele człowieka.

Rwa kulszowa Ból rwy kulszowej jest odczuwalny poniżej odcinka lędźwiowego biegnąc przez pośladek i tylnią część uda promieniując w dół poniżej kolana. Objawem jest uczucie bardzo ostrego, palącego bólu, który przeszywa i paraliżuje wprawiając nogę w odrętwienie.

Rwa kulszowa jest najczęściej następstwem przepukliny dysków lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa z bezpośrednim uciskiem na nerw, powodując jego podrażnienie lub zapalenie. Może również pojawić się na skutek zapalenia stawów i choroby reumatycznej, nowotworu, ciąży lub uszkodzeń kręgosłupa.

Efektem długotrwałej rwy kulszowej poza ogromnym bólem i zmniejszoną ruchomością tułowia może być skrzywienie (skolioza) kręgosłupa oraz deformacja postawy ciała.

Leczenie rwy kulszowej


Aby skutecznie wyleczyć rwę kulszową należy zdiagnozować przyczynę, która bezpośrednią ją wywołuje, a następnie poddać się leczeniu farmakologicznemu i rehabilitacji. Jeżeli przyczyna rwy kulszowej tkwi w kręgosłupie, wówczas leczenie tabletkami powinno być tylko dodatkiem do intensywnej rehabilitacji. W rzeczywistości niestety zwykle jest na odwrót. W efekcie błędnego podejścia ból utrzymuje się na stałym poziomie lub szybko powraca, a organizm niepotrzebnie zatruwany jest nadużywanymi lekarstwami.

Prawidłowa rehabilitacja kręgosłupa powinna prowadzić do odblokowania uciśniętego nerwu kulszowego powstałego na skutek dyskopatii. Zdecydowanie najlepszym zabiegiem do tego celu jest zastosowanie trakcji ruchowej kręgosłupa oraz ćwiczeń wspomagających rozciąganie, ponieważ tylko takie podejście pozwala na wyleczenie bezpośredniej przyczyny bólu rwy kulszowej. Inne metody rehabilitacji mogą łagodzić lub uśnieżyć objawy, jednak nie wyleczony ucisk nerwu pochodzący z dyskopatii prędzej czy później spowoduje nawrót dolegliwości.

Faza ostrej rwy kulszowej pochodzącej z dyskopatii świadczy zwykle o dużych zmianach w kręgosłupie i od kiedy człowiek przyjął postawę wyprostowaną zawsze nastręczała dużych problemów w leczeniu. Dlatego nawet w przypadku leczenia trakcją ruchową rehabilitacja złożona z około 15 codziennych sesji zabiegowych jest niezbędna do uzyskania bardzo dobrych i trwałych efektów.

© 2009-2016 | promocja stron Kontakt  |   Google+

Valid HTML 4.0 Transitional Poprawny CSS!