mapa strony
Leczenie kręgosłupa
Strona główna |  O Nas |  Ból kręgosłupa |  Galeria |  Cennik zabiegów |  Kontakt
nagłówek2 nagłówek3
nagłówek4 nagłówek5
nagłówek6 nagłówek7
Oferta leczenia kręgosłupa

Oferta menu

Ból kręgosłupa i pleców

-Cztery na pięć dorosłych osób doświadcza podczas swojego życia bólów kręgosłupa odcinka lędźwiowego w tym samym miejscu - Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedyczych (AAOS)
-Po typowym przeziębieniu i grypie, jest najczęstszą przyczyną opuszczania dni pracy przez ludzi przed 45 rokiem życia - AAOS
-Ból kręgosłupa jest drugim najczęstszym powodem wizyt u lekarza i trzecim najczęstszym powodem operacji - III Narodowa Ankieta Zdrowia i Badania Odżywiania
-Ponad 65 milionów Amerykanów cierpi każdego roku z powodu bólów kręgosłupa - Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Neurologicznych (AANS)
-Połowa ze wszystkich pacjentów, którzy cierpią epizodycznie na tego typu dolegliwości, będą miały kolejne występowania w przeciągu jednego roku - AANS


ból kręgosłupaBól pleców lub szyi stanowi sygnał alarmowy zagrożenia zdrowia. Podczas, gdy dość częstą jego przyczyną może być naderwanie mięśni albo naciągnięcie więzadła/ścięgna, wiele chronicznych bólów posiada zwykle wspólną przyczynę w kręgosłupie. Nasze ciało twardo spoczywa na kręgosłupie w celu podparcia i zapewnienia mobilności jego złożonym strukturom elementów ruchowych oraz nerwów. Poszczególne struktury w kręgosłupie są zdolne do wytwarzania bólu pleców, włączając w to nerwy, dyski (krążki międzykręgowe), stawy, więzadła oraz kości.

Ból może być spowodowany przez degenerację, deformację, uraz, infekcję, nowotwór, lub zapalenie. W praktyce to zapalenia stawów, podrażnienia nerwów oraz przepukliny dysków kręgosłupa są jednym z kilku najczęstszych powodów bólu kręgosłupa.

Podatność na ból i wrażliwość kręgosłupa dodatkowo nasila proces degeneracji (zwyrodnienia) kręgosłupa, który pojawia się naturalnie podczas starzenia z różnym nasileniem. Zmiany degeneracyjne oddziałują na struktury kręgowe przyczyniając się do ich twardnienia, dehydratacji (odwodnienia), pęcznienia/rozszerzania i utraty elastyczności. Zmiany te zmniejszają elastyczność i funkcjonalność przez co kręgosłup staje się mniej zdolny do tolerowania obciążeń i jest bardziej podatny na urazy. Pierwsze zmiany degeneracyjne zazwyczaj zaczynają się w wieku wczesnych lat dwudziestych i narastają stopniowo aż do śmierci. Podczas gdy proces ten nie może być zatrzymany, skutki degeneracji mogą być spowolnione przez regularne ćwiczenia, właściwe nawyki, zbilansowaną dietę i brakiem palenia.


Charakterystyka bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa Długotrwałe zmiany w kręgosłupie następujące pod wpływem nasilonej eksploatacji i obciążeń (w tym również i długotrwałego siedzenia) prowadzą do jego degeneracji oraz bardzo często wywołują stany zapalne. Zapalenia w stawach znacznie nasilają odczuwalny ból przy zgięciach i ruchach oddziałując na korzenie nerwowe. Taki stan tworzy ciągle pogarszające się koło zamknięte - brak ruchu i aktywności spowodowany bólem od zapalonych stawów kręgosłupa nasila objawy. Dlatego im dłużej osoba zwleka z podjęciem właściwego leczenia, tym gorsze zmiany i większy ból musi przezwyciężyć.

-W prawie 90 procentach wszystkich przypadków bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, nerw kręgosłupa zostaje uciśnięty lub podrażniony, mięśnie napinają się i powstaje ból - Dr. Robert Heary, "Neurosurgery Today", redaktor w "Low Back Pain: Getting to the Root of the Problem" ze strony SpineUniverse.com
-Jedna trzecia dorosłych po dwudziestym roku życia wykazuje oznaki wypukliny dysków - Opracowany raport: Ból kręgosłupa odcinka lędźwiowego i rwa kulszowa (wrzesień 2000)
-Od trzydziestego roku życia, dyski kręgosłupa zaczynają wykazywać oznaki psucia się - MayoClinic.com


Ból kręgosłupa może być sklasyfikowany jako ostry lub chroniczny. Epizod ostrego bólu pojawia się nagle, a intensywny ból trwa krótki okres czasu - z powodu urazów mięśni lub innych cienkich tkanek, takich jak więzadeł i ścięgien. Ból chroniczny - głęboki, mętny, trwający przez trzy miesiące lub dłużej - może pochodzić z jednego obszaru lub przemieszczać się w dół ręki lub nogi. Odczuwalne dodatkowo odrętwienie i kłucie stanowią o natychmiastowej konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia. Nie leczone, mogą dawać symptomy dysfunkcji pęcherza, jelita, gorączki, powodować słabość, paraliż oraz wykrzywienie kręgosłupa.

© 2009-2016 | promocja stron Kontakt  |   Google+

Valid HTML 4.0 Transitional Poprawny CSS!